Çağan Bahri

Yazılım Geliştirici

Flutter VS React Native

Gelişen teknoojiyle her geçen gün yeni yeni proğramlama dilleri,scripting dilleri,frameworkler vs çıkıyor.Şimdi arkadaşlar bir süre önce çıkan Flutter ve React native arasında bir karşılaştırma yapmak istiyorum.
Flutter arkasında Google, React Native'in arkasında ise Facebook var.Her iki teknooji devri de bu kütüphaneleri geliştirmekte bende bu konuyu ele alıp react native bilen birisi iolarak flutter ile arasındaki farkı anlatmaya çalışacağım.
Öncelikle kısaca her iki kütüphaneden de bahsetmek istiyorun.

React native 

React native arkadaşlar facebook geliştiriciliğini üstlendiği Cross-Platform Native uygulama geliştirmeye yarayan bir javascript kütüphanesi.Android ve ios uygulamalarınızı rahatça kodlayabiliyorsunuz.

Yazıldığı Diller: Javascript , Java , C++, Objective C , Objective C++, Phython 

 

Geliştirebileceğiniz Platformlar : Android , İos  ve Windows

Not : Burada platformlar kısmında React native'den Web platformlarını eklemedim çünkü React Native mobil uygulama geliştirmek amacıyla yazılmış bir kütüphane fakat react native bilen birisi react ile kolayca web platformlarında uygulama geliştirebilir.Dolasıyla sadece React native ele aldığım için bu platformu buraya eklemedim.


Flutter

Flutter  ise Google tarafınca geliştirilen  React Native gibi Cross-Platform native uygulamaya yazmaya yaran Darti Dili ile yazılan bir kütüphanedir.Render motoruna sahip olupReact native aksine daha fazla kullanım alanı mevcut olup bunlar şunlardır.

Yazıldığı Diller : C,C++,Dart

Geliştirebileceğiniz platformlar : Androiid,İos,Google Fuchsia(Mobil ve Masaüstü açık kaynak kodlu işletim sistemi) Web platformları,Windows

 

React Native VS Flutter 

 • Flutter performans olarak React native'den daha hızlı nedeni ana çekirdek sisteminin çoğu Dart ile yazıldı ve C++ kullanıldı tabi android tarafında Fakat burada React Native çok yavaş demek olmaz.Her ikisi arasında fark çok az var.Bunun dışında Fps oranı Flutter daha hızlı.
   
 • React native bir çok modülleri barındırıyor ve github de bir çok eğitimler var React native 2015 yılında çıktı Flutter ise 2017  yılında kullanıma sürüldü fakat Flutter'in dünya çapına yayılması React native oranla daha yavaş olduğunu söyleyebilirim.
   
 • Her ne kadar Cross-platform desek de her ikisinde de platform'a özel düzenlemeler mevcut bu konuda her ikisi de hemen hemen aynı sayılır fakat flutter biraz daha  az.
   
 • Flutter öğrenmek için Dart gerekli React native Öğrenmek için ise Javascript gerekli yani topluluğa bakıldığında React native daha kolay öğrenebilebilir.
   
 • React native tarafında kendisini kanıtlamış bir çok uygulama mevcut ( Instagram, Facebook, Facebook Reklamları, Skype, Tesla) Flutter tarafında ise pek fazla uygulama yok realtor,Google Ads app gibi uygulamalar mevcut.

 

 

Sonuca bağlamak gerekirse 

React native daha öncesinde çıktığından Flutter ile arasında çok mesafe olduğunu söyleyebilirim.Ayrıca React native arkasındaki topluluğun çok fazla olduğunu aynı zaman da Javascript gibi bir proğramlama dili ile yazıldığından daha kolay öğrenebileceği için bu yarışmanın kazananı React native olduğunu rahatça söyleyebilrim.
Tabi ileri de Flutter yeni geliştirmeler ile React native önüne geçme ihtimali var doğru.Çünkü arkasında o işletim sisteminin geliştiricisi olan Google'un da olduğunu belirtmekde fayda var.

 

 

 

Bir Yorum Bırakabilirsiniz :)çok teşekkürler samimi ve açıklayıcı bir anlatım. siz yayınlayalı baya zaman olmuş ancak şimdi bulabildim. sağolun ????